Tworzenie raportu wypożyczonych filmów
(na podstawie kwerendy wybierającej)

Przed wykonaniem raportu musimy stworzyć kwerendę (zapytanie). W wyniku działania kwerendy powstaje dynamiczny zestaw wyników. Ze względu na to, że chcemy pobierać różne dane potrzebujemy do tego wszystkich trzech tabel połączonych relacjami. 
Kwerendę tworzymy w widoku projekt jak na rysunku. Dodajemy potrzebne pola poprzez przeciągnięcie ich do tabeli. W opcji Kryteria pola DataZwrotu wpisujemy Is Null (oznacza to, że wartość pola jest niewypełniona).

Kwerenda w widoku projekt
Przygotowane zapytanie zapisujemy.
Przy pomocy kreatora wykonujemy raport na podstawie zapisanej kwerendy.
Kreator raportów

Formularz zwrotu filmów

Do stworzenia takiego formularza nie potrzebujemy dodatkowej tabeli. Wszystkie potrzebne informacje mamy już w naszych tabelach.
Tabela Klienci jest połączona relacją jeden do wielu z tabelą Wypożyczenia. Aby wyświetlić listę wypożyczonych filmów musimy stworzyć formularz z podformularzem. Uruchamiamy kreatora formularzy i dodajemy pola:

  • z tabeli Klienci: Nazwisko, Imie, NrDowoduOs,
  • z tabeli Filmy: IdFilmu, Tytuł,
  • z tabeli Wypozycza: IdFilmu, LiczbaDni, DataWypozyczenia i DataZwrotu.

Na pytanie o sposób wyświetlenia danych wybieramy opcje przez Klienta (dla danej osoby mają być wyświetlone wszystkie filmy, których nie oddał)

Formularz z podformularzem

Po pojawieniu się formularza modyfikujemy jego wygląd i blokujemy dane. Blokowanie dane przed zmianami wykonujemy przy pomocy okienka właściwości formularza. Możemy je włączyć klikając 2 razy lewy górny (uaktywniony) kwadrat. W polu Edycja, Usuwanie, Dodawanie i Wprowadzanie danych ma być wartość Nie. Dla podformularza Edycja ma być ustawiona na Tak.
Dodatkowo we właściwościach pola DataZwrotu w zakładce dane należy ustawić opcję Zablokowany na Nie. Pozostałe pola ustawione są na TakAby na naszej liście elementy zwrócone nie pojawiały się musimy wejść na zakładce Dane w źródło rekordu i kliknąć przycisk (w głównych właściwościach podformularza). W oknie konstruktora kwerend otworzy się kwerenda. Jeżeli nie ma tabel to dodajemy tabelki: Filmy i Wypożyczenia (relacja sama się tworzy). W polu DataZwrotu w opcji Kryteria wpisujemy IsNull. Powstaje w ten sposób kwerenda, której nie widać w głównym programie.

Kwerenda jako źródło danych
Po wykonaniu tych czynności zapisujemy formularz. Podformularz zapisywany jest przez program osobno.

DoPrzybornik tego formularza dodajemy dodatkowe przyciski ułatwiające obsługę. Pierwszy przycisk umieszczamy na podformularzu. Wykonujemy go za pomocą kreatora, z którego zaraz po umieszczeniu przycisku na arkuszu rezygnujemy (sami wpiszemy kod). Na przycisku wciskamy prawy przycisk myszki i pojawia się lista opcji. Wybieramy pierwszą Konstruktor kodu. Pojawi się okienko, w którym wpisujemy procedurę w Visual Basicu.
Private Sub nazwa - rozpoczyna definicje procedury
End Sub - kończy procedurę.
Procedura powinna wykonać następującą instrukcję: Me.DataZwrotu = Date
Me.DataZwrotu - oznacza odwołanie do wartości pola DataZwrotu w formularzu, na którym umieszczono przycisk,
Date - to funkcja zawracająca aktualna datę.

Dodatkowo by uniknąć komunikatu błędu dodamy instrukcje wybory if, w której zapiszemy, co robić z błędem. Zastosujemy polecenie Me.CurrentRecord = 0 oznaczającą bieżący rekord w aktualnym formularzu, oraz MsgBox otwierające okienko komunikatu z wpisanym komunikatem. Całość zapisu wygląda jak na rysunku.

Zapis wVisual Basicu

W głównym formularzu dodajemy przycisk wyszukiwania informacji, który pozwoli nam szybko znaleźć określoną osobę.