Pętle

1. Rodzaje pętli

Może zacznijmy od tego do czego służą pętle. Programy, które tworzyliśmy to tej pory można było wykonać tylko raz. Dzięki pętlom możemy stworzyć takie programy, które będą kończyć swoją pracę dopiero po wciśnięciu klwisza "Esc". Dzięki pętlom możemy wykonać jakiś kod kilka razy bez jego powtarzania. Istnieje kilka rodzajów pętli. Każda ma inną zasadę działąnia o nich przeczytasz już za chwilię.

2. While...do

Jak zwykle zacznijmy od struktury. Wyjaśnia ona wiele spraw. Dla pętli while...do ma ona postać: while warunek do instrukcje W miejsce warucnku wstawiamy np. kod, który będzie sprawdzał czy liczba X jest mniejsza od 5 ( X < 5 ). Jeżeli warunek zostaje spełniony, zostają wykonane instrukcję. Dodatkowo instrukcję możemy objąć znacznikami begin..end; Dzieki zastosowaniu takiego chwytu, gdy zostanie spełniony warunek zostaną wykonane wszystkie instrukcje objęte tymi znacznikami, a nie jeden kod. Stwórzmmy, więc teraz program, który będzie wypisywał pięć razy coś takiego: "Oto liczba: X", gdzie x będzie to poprzednia liczba + 1;

program piec;

var
X : Integer;

begin
while X < 5 do begin
writeln('Oto liczba:', X);
X := X + 1;
end;

end.

3. Repeat...until

Pętla repeat jest w znaczym stopniu podobna do wyżej omawianej pętli. Możliwe, że różnice pomiędzy nimi zauważysz już analizując jej strukturę:
repeat instrukcja
until warunek

W omawianej pętli jest na odwrót. Najpierw jest wykonywany kod, a dopiero później sprawdzany warunek. No i to byłoby na tyle. Chyba nic więcej nie trzeba wyjaśniać. Stwórzmy teraz identyczny program jak powyżej. Wynik jego działąnia będzie identyczny. Będzie różnił się tylko zastosowaną pętlą.
program repeat_until;

var
X : Integer;

begin
X := 0;

repeat
writeln('Oto liczba: ', x);
X := X+1
until X > 4
end.

4.For

Funkcję for możemy wykorzystać np. wtedy kiedy dany kod mamy zamiar wykonać określoną liczbę razy.
Ma ona następującą strukturę:

for licznik:=wartość_startowa to wartość_końcowa do instrukcje

Jako pierwszą operację przypisujemy dowolnej zmiennej wartość początkową później określamy kierunek w którym mają być odliczane liczby. Mogą to być to lub downto. Dalej wskazujemy watość do której ma dotrzeć wartość wcześn iej zadeklarowaniej zmiennej. Stwórzmy teraz program, który będzie numerował kolejne liczby od 0 do 25.

program linie;

var
i : integer;


begin
for i := 1 to 24 do
writeln(i);
end.