Nie jest to zbiór wszystkich dostępnych funkcji.
Każdy program tworzony w Turbo Pascalu powinien rozpoczynać się instrukcją "program". Po niej następuje dowolny tytuł . Nie może on zawierać więcej niż osiem liter, oraz musi składać się ze znaków dostępnych w każdym języku tzn. nie można używać polskich liter takich jak: ą, ę ó. Po tylule, w kolejnych liniach, w przypadku jeżeli są używane powinny nastąpić różne funkcje lub procedury. Cały kod wykonywanej aplikacji obejmujemy znacznikami "begin - end.". A to schemat najprostszej aplikacji:
program nazwa;
begin
{ Tutaj jakieś polecenia }
end;
Każda linia kodu powinna zostać zakończona znaczkiem ; dzieki temu kompilator potraktuje ją jako oddzielne polecenie. W powyższym przykładzie, w miejscu w którym powinny znaleść się instrukcje wykonywanego programu widnieje tekst objęty znacznikami {}. Jest to tak zwany komentarz tzn. że instrukcje lub tekst objęty nimi nie zostanie poddany kompilacji.
Do wypisywania dowolnego tekstu w trybie tekstowym służą dwie funkcje: write, writeln. Pierwsza nich wyświetla tekst w tej samej linii w której jest ustawiony kursor, obok wcześniej wypisanego tekstu. Druga wyświetla tekst w kolejnej linii. Istnieje także możliwość wypisywana tekstu w trybie graficznym, ale o nim w kolejnych częściach kursu. Oto przykład instrukcji wypisującej tekst:
writeln('Witaj wiecie');
Podsumowując powyższe informacje stworzymy teraz prosty programik wypisujący jakiś tekst.
Na pierwszy ogień idzie tytuł. Niech nasz program nazywa się np. "Pierwszy":
program Pierwszy;
Dalej słowo kluczowe begin, a po nim instrukcje, które zostaną wykonane przez nasz program. W naszym przypadku będzie on wypisywał tekst. Na zakończenie nie możemy zapoomnieć o słowie kluczowym end z kropeczką na końcu. A oto kod całej aplikacji:
program Pierwszy;
begin
writeln('Witaj');
end.
Po napisaniu programu trzeba go jeszcze przetłumaczyć na język zrozumiały komputerowi. Do tego celu służy kompilator. Możesz go uruchomić poprzez klawisz F9. Przydałoby się teraz zobaczyć rezultat naszej pracy - przyciśnij klawisze CTRL+F9, niestety jeżeli nie zastosujesz odpowiednich chwytów korzystając z takiej kombinacji klawiszy nic nie zobaczysz. Naszczęście pascal przychodzi nam z pomocą, naciśnij teraz klawisze ALT+F5. Aby z powrotem powrócić do pascala naciśnij dowolny klawisz. Teraz zachowajmy nasz program na pamiątke, myślę, że to nie powinno Ci sprawić trudności.